‹ Takaisin

CIA 2025 -tenttiaiheet päivitetty

tietokone-kahvikuppi-kädet ja muistikirja

CIA-tentit kehittyvät standardien rinnalla

CIA (Certified Internal Auditor®) -ammattitutkintoa uudistetaan:
•  Tentit tulevat vastaamaan sisäisen tarkastuksen uusia ammattistandardeja sekä alan yleisiä muutoksia
•  Samalla vähennetään tenttiosioiden päällekkäisyyksiä, ja selvennetään tietoja, taitoja ja valmiuksia, joita kokeeseen osallistuvien on hallittava kokeen läpäisemiseksi.
•  Käytännön seikat kuten esim. tenttien rakenne ja kysymysten määrä pysyvät samoina.
•  Suomenkielistä versiota ei ole näillä näkymin tulossa, eli CIA-tentit suoritetaan jatkossakin englanniksi.

Tulevien CIA-tenttien aihealueiden päivitykset julkaistiin 30.9.2024. Löydät ne täältä: CIA exam syllabus updates.

Siirtymäaika on suunniteltu jouhevaksi:
•  Ensimmäinen tenttimahdollisuus uudelle kokonaisuudelle tulee olemaan toukokuun lopussa 2025.
•  Voit jatkaa 27.5.2025 asti CIA-tenttien suorittamista nykyisillä materiaaleilla ja tiedoilla.
•  Ennen toukokuuta 2025 läpäistyt tenttiosiot eivät myöskään häviä, vaan voit suorittaa pelkästään puuttuvan osan tai osat uudella tenttiohjelmalla.


CIA-tutkinnon suorittaneita on jo 200 000 – haluatko olla yksi heistä? Tutki CIA-itseopiskelun mahdollisuudet (muuttumassa keväällä 2025, tiedotamme asiasta lisää), myös CISA:n omaaville, sekä valmennuskurssimme!

🔖Muista myös maksuton CIA Gold -aamuwebinaari 11.10.2024, jossa Elisa Pajunen avaa kuinka saavutti Gold Medal Awardin – kansainvälisesti korkeimman palkinnon, jonka voi saada CIA-tutkinnon erinomaisesta suorittamisesta.