2026 STAK II Sisäisen tarkastuksen ammattikurssi™ (1.9. + 8.9. + 15.9.)
Lisätiedot
Aika
01.09.2026 08:30 - 15.09.2026 12:45
Paikka
Helsinki / Etäyhteys
Hinta
Jäsenet:
TBA
Ei-jäsenet:
TBA
__________________________________
📅 Ilmoittaudu viimeistään: TBA
💬 Opetuskieli: Suomi
📚 CPE-PISTEET: 13
Kuvaus
STAK II Sisäisen tarkastuksen ammattikurssilla™ 2026 syvennetään STAK I -kurssin tietoja ja taitoja, laajennetaan näkemystä sisäisen tarkastajan roolista, ja kerrataan ammattistandardien olennaisia kohtia.
Vetäjinä on erinomainen kattaus sisäisen tarkastuksen ammattilaisia ja asiantuntijoita – Jyri Alajoki, Sakari Lehtinen, Martta Rajalahti, Katja Rossi, Kaarina Sinersalo ja Joonas Värtinen.
mitä kokonaisuus sisältää?
1. osa 1.9.2026 – koko päivä. Lähiopetus ja Teams-etäyhteys
2. osa 8.9.2026 – aamupäivä. Teams-etäyhteys
3. osa 15.9.2026 – aamupäivä. Teams-etäyhteys
- Kurssin päätteeksi osallistujat saavat kurssitodistuksen
- Kurssista saa CPE-pisteitä: 13
KENELLE koulutus ON TARKOITETTU?
STAK II -kurssi on tarkoitettu kaikille STAK I Sisäisen tarkastuksen ammattikurssin® suorittaneille, jotka haluavat varmistaa osaamisensa kattavuuden.
Mitä opin koulutuksessa?
- Syvennetään ja laajennetaan STAK I -kurssilla opittua tietoja ja taitoja
- Laajennetaan näkemystä sisäisen tarkastuksen kokonaisvaltaisesta roolista organisaation sisäisen tarkastuspalvelun tuottajana
- Kerrataan ammattistandardien olennaisia kohtia liittyen mm. tarkastuksen kokonaisuuden suunnitteluun, toteuttamiseen, ylimmän johdon ja sidosryhmien odotuksiin ja laadunvarmistukseen
Osallistujapalautetta aiemmilta STAK II -kursseilta:
”Hyvä käytännönläheinen ote asiaan. Laaja syvällinen kokemus näkyi esityksessä.”
”Kaikin puolin hyvä esitys ja kiva sisältö. Myös hyvä, ettei liikaa pitäydytty kalvoissa, vaan, että syntyi myös keskustelua. Aina on antoisaa kuunnella, miten toisten organisaatioissa toimitaan.”
CPE 13
Aikataulu
01.09.2026
| 08:30 | Aamukahvit ja verkostoitumista Linjat auki etäosallistujille 8.45 |
|---|---|
| 09:00 | Päivän avaus ja tavoitteet |
| 09:15 | Tarkastustoiminnon johtaminen Sakari Lehtinen & Saana Speeti, OP Pohjola |
| 10:30 | Tauko |
| 10:45 | Tarkastustoiminnon riippumattomuuus ja objektiivisuus Sakari Lehtinen & Saana Speeti, OP Pohjola |
| 12:15 | Lounastauko |
| 13:15 | Ylimmän johdon ja tarkastusvaliokunnan odotukset Hanna Masala, Sitowise Group Oyj |
| 14:00 | Tauko, kahvitarjoilu |
| 14:30 | Raportointi ylimmälle johdolle, sisältäen Sisäisen valvonnan kokonaisarvio ja raporttien julkisuus
|
| 15:45 | Yhteenveto ja keskustelua |
| 16:15 | Päivä päättyy |
08.09.2026
| 08:30 | Linjat auki ja vapaata keskustelua |
|---|---|
| 08:45 | Päivän avaus |
| 09:00 | Sisäisen tarkastuksen vuosisuunnitelma Jyri Alajoki, Metso Outotec |
| 10:30 | Tauko |
| 10:45 | Laadunvarmistus ja jatkuva kehittäminen Martta Rajalahti, S-Pankki |
| 12:00 | Yhteenveto ja keskustelua |
| 12:30 | Päivä päättyy |
15.09.2026
| 08:30 | Linjat auki ja vapaata keskustelua
|
|---|---|
| 08:45 | Päivän avaus |
| 09:00 | GRC yhteistyö Joonas Värtinen, Advisense |
| 10:15 | Tauko |
| 10:30 | Sisäisen tarkastuksen brändi Katja Rossi, Nordea |
| 11:30 | Tauko |
| 11:45 | Competency framework Kaarina Sinersalo |
| 12:15 | Yhteenveto ja keskustelua |
| 12:45 | Päivä päättyy |
Puhujat
Sakari Lehtinen (KTM, CIA)
Sakari Lehtinen toimii OP Ryhmän tarkastusjohtajana. Sakarin erityisiä kiinnostuksen kohteita ovat riskiperusteinen ja ketterä tarkastaminen, data-analytiikan ja tekoälyn hyödyntäminen sekä osaamisen ja kehittämisen hallinta tarkastustoiminnassa. Hänellä on yli 20 vuoden kokemus finanssialan sisäisestä tarkastuksesta ja hän on toiminut IIA:n hallituksen jäsenenä ja puheenjohtajana.
Hanna Masala (KTM)
Hanna Masala toimii Sitowise Group Oyj:n CFO:na. Ennen Sitowiseä Hanna on työskennellyt useissa talouden, strategian ja yritysjärjestelyiden johtotehtävissä. Hänen viimeisin työnantajansa oli Fortum Oyj, jossa hän toimi Group Finance Directorin roolissa. Aiemmin hän on työskennellyt Solidiumin, Outokummun ja Nordea Corporate Financen palveluksessa.
Hanna Masalalla on kokemusta myös hallitus- ja tarkastusvaliokuntatyöskentelystä useissa yhtiöissä; tällä hetkellä Koskisen Oyj:stä.
Jyri Alajoki (CIA)
Jyri Alajoki on Metso Outotec Oyj:n tarkastusjohtaja. Jyrillä on vankka kokemus sisäisestä tarkastuksesta erilaisissa ympäristöissä, tiimeissä ja toimialoilla. Aiemmin Jyri on toiminut Suomessa, mm. Valmet Oyj:n tarkastusjohtajana, UPM:n sisäisesä tarkastuksessa, neljän vuoden ajan tarkastustehtävissä Lontoossa sekä uransa alussa myös tilintarkastajana.
Martta Rajalahti (KTM, CIA, CCA, HHJ)
Martta Rajalahti on kokenut sisäinen tarkastaja ja aktiivinen Sisäiset tarkastajat ry:n jäsen. Martalla on pitkä kokemus finanssialalta ja myös tarkastustoiminnon johtamisesta. Tällä hetkellä Martta tekee töitä S-Pankin sisäisessä tarkastuksessa Internal Audit Managerina ja on ECIIA:n hallituksen jäsen.
Joonas Värtinen (OTK, CIA, CGEIT)
Joonas Värtinen Head of Audit and Governance, Transcendent Group Finland. Joonas myös vetää Sisäisten tarkastajien pienryhmää, joka tutkii datan ja analytiikan käytön lisäämistä tarkastuksissa. Ennen Transcendent Groupille siirtymistään, Joonas on työskennellyt Aktiassa sekä Nordea-konsernissa useissa tehtävissä. Viimeisimpänä hän toimi Aktian sisäisen tarkastuksen johtajana. Ennen tätä hän veti Nordealla yksikköä, joka vastasi konsernin operatiivisten riskien raportoinnista, prosesseista ja välineistä sekä toimi mm. sähköisen pankkitoiminnan ja maksuliikenteen kehittämisen parissa.
Katja Rossi (KTM, CIA)
Katja Rossi Head of Audit - Nordea Finance; Country Manager for GIA Finland, Nordea. Katja on toiminut ulkoisen ja sisäisen tarkastuksen asiantuntija- ja johtotehtävissä Suomessa ja Lontoossa yli 15 vuoden ajan, joista viimeiset kymmenen rahoitusalalla. Päätehtäviensä ohella Katja kehittää sisäisen tarkastuksen prosesseja sekä kouluttaa asiantuntijoita ja pitää sisäisen tarkastuksen podcastia Tarkastuspodi.
Kaarina Sinersalo (CIA, CISA, IPMA, KTM)
Kaarina Sinersalolla on vahva ja monipuolinen kokemus sisäisen tarkastuksen, riskienhallinnan ja tarkastusprosessien kehittämisestä sekä tuloksellisesta johtamisesta. Yhteensä kokemusta on karttunut noin 20 vuoden ajan sekä yksityisistä että julkisista organisaatioista. Kaarina on Sisäiset tarkastajat ry:n toiminnanjohtaja.
